Зарубіжна література 7 клас

Дорогі мої семикласники, починаємо працювати дистанційно
з 17.03.2020р.
Світова новела

Завдання: вивчити біографію О.Генрі (зробити конспект). Прочитати новелу "Дари волхвів". Виконайте письмове завдання "Продовжте речення"


О. Генрі - всесвітньо відомий письменник, визнаний майстер американської новелістики
Дитинство і юність
Уільям Сідні Портер - справжнє прізвище письменника. 
Народився письменник 11.09.1862 року в родині лікаря в місті Гінсборо, штат Північна Кароліна. Він рано втратив матір, і батько віддав дитину на виховання тітці, яка містила невелику приватну школу. З 16 років О. Генрі почав працювати. Спочатку в аптеці, потім на ранчо в Техасі, куди письменник був змушений переїхати через поставленого діагнозу - туберкульоз, потім бухгалтером, креслярем, касиром і рахівником у банку в техаському місті Остін.
Перші літературні досліди і тюремний термін
Писати О. Генрі почав приблизно в 1880 році, а в 1894 він став видавати в Остіні журнал «The Rolling Stone». Майже всі оповідання та новели, опубліковані в журналі, належали перу О. Генрі. У 1895 році журнал був закритий, а письменник звільнений з банку і звинувачений в розтраті 6 тисяч доларів. Швидше за все, він не був винен (більшу частину коштів повернули власники банку і тільки 500 сім'я самого письменника), але був засуджений і посаджений у в'язницю на три роки. Перше своє оповідання, опублікований в 1899 році, він написав саме у в’язниці.
Псевдонім
У в'язниці письменник вибрав собі псевдонім. Причин подібного вибору він не пояснив, сказавши тільки що буква «О» - найпростіша буква алфавіту, а «Генрі» - випадкове ім'я з колонки світської хроніки. Біографи письменника намагалися знайти інші версії вибору цього псевдоніма. Одна з них зводиться до того, що псевдонім - скорочена назва в'язниці, в якій письменник відбував термін.
Активний період творчості
Активно писати і публікуватися О. Генрі почав з 1904 року. На той час він уже перебрався в Нью-Йорк і став співпрацювати з декількома видавництвами. Всього їм було створено один роман і 12 збірок оповідань, куди увійшли майже 300 творів. Ще одна збірка, «Постскриптум», вийшов вже після смерті автора і включив в себе невідомі раніше гумористичні оповідання і фейлетони.У 1904 році О. Генрі був написаний його єдиний роман «Королі і капуста». Хоча деякі фахівці вважають, що визнати його повноцінним романом можна: це скоріше збірник новел, об'єднаних загальним місцем дії і загальними героями.
Особисте життя
Письменник був одружений 2 рази. Перша дружина померла в 1897 році від туберкульозу. Другий раз О. Генрі одружився в 1907 році на своїй давній шанувальниці Саллі Коулмен. Від цього шлюбу у письменника була дочка Маргарет Уорс Портер. Шлюб не був щасливим. Якщо слідувати короткій біографії О. Генрі, помер письменник у 47 років (1910 рік) в Нью-Йорку, похований на одному з кладовищ Північної Кароліни.
 “Дари волхвів” аналіз твору



Автор – О.Генрі Рік написання – 1905Жанр – оповіданняЦе зворушлива розповідь про життя двох закоханих Деллу та Джіма. Подружжя, зовсім не маючи грошей, зробили один одному гідні подарунки на Різдво. Чоловік продає годинник, щоб купити своїй юній дружині набір гребенів для волосся. Однак вона не зможе скористатися подарунком, оскільки продала волосся, щоб, в свою чергу, купити чоловікові ланцюжок для годинника. Але і йому подарунок, на жаль, не знадобиться, раз годин у нього більше немає. Незважаючи на таку невдачу з подарунками, Делла і Джім подарували один одному щось більше. Герої довели, що, незважаючи на усі труднощі життя, кожен з них піклується в першу чергу про кохану людину, а не про себе. Адже, коли люблять по-справжньому, не думають про себе. Мудрість їхнього вчинку полягає у тому, що  кожен з них пожертвував найціннішим, що у нього було, аби його друга половина була щаслива. У світі немає нічого ціннішого за любов, і ніякі подарунки, навіть найдорожчі, не можуть замінити це почуття. І тільки той, хто нічого не жаліє для іншого і готовий віддати усе, щоб подарувати йому радість, і є справжній мудрець, мудрий не розрахунком, а серцем, сповненим любові.Особливості оповідання “Дари волхвів”О. Генрі написав оповідання «Дари волхвів» у 1905 році у місті Нью-Йорк Для свого оповідання «Дари волхвів» автор обрав досить символічну назву з біблійним підтекстом. Волхви ― це мудреці, які прийшли з подарунками привітати Ісуса Христа у день його народження. За переказами їхні дари ― це дорогоцінні пахощі. З цієї події бере свій початок звичай на Різдво дарувати своїм близьким подарунки, що й намагалося зробити молоде подружжя у оповіданні О. Генрі. Обидва герої твору змогли відмовитись кожен від свого скарбу заради коханого. Автор називає їх справжніми мудрецями-волхвами, оскільки їхня мудрість не в матеріальних подарунках, а в їхній любові і відданості один одному, здатності на самопожертву заради кохання. Також слід зауважити, що цей твір видатного автора має автобіографічні моменти. По-перше, зовнішність героїні оповідання Делли він списав зі своєї коханої дружини Етол. По-друге, у його житті була схожа ситуація. Коли дружина О. Генрі тяжко захворіла, сам він перебував далеко від дому, закордоном, переховуючись від загрози ув’язнення. Не маючи грошей на ліки, за крок до смерті, вона продала свою мережану шаль і купила чоловіку різдвяний подарунок ― золотий ланцюжок для годинника, який вислала йому поштою. Однак такий подарунок дружини вже був нідочого О. Генрі. Отримавши звістку про тяжкий стан коханої дружини, він продав свого годинника і купив білет на поїзд, щоб повернутись до неї і підтримати в тяжку хвилину, попри реальну загрозу потрапити до в’язниці. «Дари волхвів» стало одним із найкращих і найпопулярніших оповідань О. Генрі. У ньому відчувається душа автора, проглядаються найпоказовіші риси його таланту, воно дарує людям віру в любов. https://dovidka.biz.ua/dari-volhviv-analiz/

«Продовжити речення»

1. «Один долар … ».
2. «Вона відвойовувала кожну монетку торгуючись із … ».
3. «А завтра … ».
4. «Життя складається із … ».
5.  «У подружжя Джеймс Діллінгем Янг було дві речі, якими вони дуже пишалися. Одна  це ... , друга - це...».
6. «Прекрасне волосся Делли розсипалося каштановими хвилями, сяючи, мов … ».
7. «За сорок хвилин її голова вкрилася дрібними кучериками і Делла стала дуже схожою на … ».
8. «Вона мала звичку звертатися до Бога з коротенькими молитвами, з приводу всяких життєвих дрібниць і тепер швиденько зашепотіла: … !»
9. «Можливо, волосся на моїй голові і можна було б перелічити, - в її голосі раптом прозвучала глибока ніжність, - але ніхто й ніколи не зможе виміряти … ».
10. «Я продав годинник, щоб …».
11. «Ніяка стрижка, ніякі нові зачіски не примусять, щоб я  ».
12. «Але до відома мудреців наших днів слід сказати, що з усіх, хто робив подарунки, ці двоє … ».

Діти, працюємо далі!!

1. Прочитати новелу О.Генрі "Останній листок".
2. Скласти характеристику головних героїв твору.
3. Опрацювати літературний тринажер (усно) та виконати тести       (письмово).
«Останній листок» аналіз твору
Автор – О.Генрі
Рік видання – 1907
Жанр – новела
Тема – розповідь про хворобу Джонсі і її одужання.
Ідея – готовність до самопожертви в ім’я іншої людини
Головні герої “Останній листок” – Сью, Джонсі і Берман – стають втіленням кращих людських якостей: любові, турботи, терпіння, вміння пожертвувати собою заради іншого.
Сюжет і композиція: 
Експозиція – опис кварталу, де поселились герої.  
Зав’язка – хвороба Джонсі.    
Розвиток дії – догляд Сью за хворою Джонсі.    
Кульмінація – картина холодної осінньої негоди уночі.    
Розв’язка – одужання Джонсі та смерть художника.
Маленька за обсягом новела має дві сюжетні лінії, одна з яких розповідає про життя і хворобу молодої дівчини Джонсі і її подругу Сью, а друга — про старого художника-невдаху Бермана та його шедевр.
Джерело:  Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

Результат пошуку зображень за запитом картинка останній листок словникова робота 

 



Літературний тринажер
«Останній листок»

1. Хто налетів «в старий чудернацький Грінвіч-Вілідж у пошуках вікон»? (Люди мистецтва)
2. Назвіть імена дівчат, які мали студію, що «містилася на горищі присадкуватого триповерхового цегляного будинку». (Сью і Джонсі)
3. Хто це: «… невидимий прибулець…почав бродити по колонії, торкаючись то одного, то другого своїми крижаними пальцями»? (Пневмонія)
4. Хто лежав «на фарбованому залізному ліжку»? (Джонсі)
5. Що означають слова:  десять і дев’ять, вісім і сім? (Кількість листків плюща)
6. Кого хотіла намалювати Сью з Бермана? (Відлюдька-золотошукача)
7. Що «весь час збирався створити» Берман? ( Шедевр)
8. Скільки років було художнику-невдасі? (За шістдесят)
9. Яка погода була в ніч, коли прийшов Берман у кімнату Джонсі? (Періщив холодний дощ із снігом)
10. Як поводив себе один-єдиний листок плюща, з якого не зводила очей хвора дівчина? («Він хоробро тримався на галузці за двадцять футів від землі)
11. Що називала Джонсі гріхом? (Хотіти вмерти)
12. Який шедевр залишив після себе художник Берман? (Намалював на склі вікна листок плюща «тієї ночі, коли впав останній листок»)

Тести
1. Подруг-художниць звали:
а) Сью і Джонсі; б) Софі і Джейн; в) Ск’ю і Джема.
2. У дівчат були спільні погляди на:
а) поезію, салат із морської капусти та довгі спідниці;
б) мистецтво, салат із листя цикорію та широкі рукави;
в) літературу, салат із корейської моркви та короткі рукави.
3. Хвороба, яка з’явилася у Іст-Сайді, називалася:
а) булемія;   б) скарлатина;    в) пневмонія.
4. Інфекція стала «косити» людей у місяці:
а) жовтні;   б) листопад;   в) грудні.
5. Лікар повідомив, що у хворої дівчини шансів …
а) один до десяти;   б) один до п’ятдесяти;    в) один до ста.
6. Мрія Джонсі – намалювати:
а) протоку Ла-Манш;  б) Гудзонову затоку;  в) Неаполітанську затоку.
7. Вікно кімнати, де знаходилася хвора дівчина, виходило на:
а) поле;   б) сад;   в) глуху стіну.
8. Сью попросила сусіда зображувати:
а) ковбоя;   б) золотошукача;   в) моряка.
9. Берману за скелю правив:
а) невисокий клишоногий стілець;    б) старий подертий диван;
в) перевернутий догори дном чайник.
10. Дівчина, що лежала в ліжку, нагадувала:
а) мумію;   б) статую;  в) мерця.
11. Коли дівчина почала одужувати, перше, що вона попросила:
а) гребінець; б) дзеркало; в) книжку.
12. Як займала час Джонсі, лежачи в ліжку?
а) плела вовняний шарф; б) вишивала квіти; в) малювала останній листок.