Зарубіжна література 10 клас

Данте Аліг'єрі "Божественна комедія".  Алегоричний зміст образів та епізодів

Матеріал для опрацювання

Герої твору:

2 коло

У другому колі поет показує грішників, які захоплювалися чуттєвою любов'ю. Тут немає світла й чується плач. Сюди вмішує поет Семіраміду, Клеопатру, Єлену, Ахіллеса та інших. Але серед них найбільше вразила Данте історія Паоло і Франчески да Ріміні, яких звинуватили у перелюбі. Та поет вбачає тут не тільки й не стільки вину молодих закоханих, але й облудність моралі суспільства. Юну Франческу віддали заміж за негарного, кульгавого Джанчатто з міста Ріміні, бо так хотіли родичі? Дівчина була віддана заміж проти волі й прихильності серця.

Про чистий і залюблений характер стосунків Паоло й Франчески свідчить розповідь Франчески. Паоло був молодшим братом її чоловіка. Якось вони читали з Паоло лицарський роман про піднесене кохання лицаря Ланчелота до королеви Дженієври, і в цей час Паоло, не витримавши, поцілував ту, яку давно кохав. Тут і застав їх Джанчатто, який, звинувативши їх у перелюбі, вбив обох.

     Данте співчуває закоханим і визнає їх право на щастя. У цьому колі "Пекла" грішники приречені на довічне кружляння у пекельному вихорі. Та серед численних пар, що проносяться повз нього, Данте звертає увагу саме на тих закоханих, що нагадують пару голубів. 

 9 коло

На думку поета ,  найбільший злочин - зрада і тому заслуговує на довічний холод. Увагу поета привертає граф Уголіно.

Граф Уголіно був могутнім правителем міста Піза й зрадницьки віддав фортецю Кастро в Сардинії ворогам. Але покарання його значно перевищувало вчинок. Завдяки єпископу Руджері, взятий у полон разом з синами й онуками, він був зачинений у вежу Голодну без води та їжі. Через вісім днів башту відчинили й побачили, що всі загинули з голоду. їх так і поховали з ланцюгами на ногах. В одному з найстрашніших кіл пекла Уголіно по вічно гризе череп архієпископа Руджері, не в змозі втамувати біль і лють. Він переймається найбільше не через себе, він вболіває через синів й онуків, адже Уголіно став мимоволі причиною їхньої мученицької смерті. У цьому його вічна трагедія, що має повчальний характер для всіх людей.

Найогиднішими зрадниками, яких карає сам Люцифер, є Брутт і Кассій, убивці Юлія Цезаря та Юда, який виказав Ісуса Христа.

Тестові завдання. Данте Аліг’єрі

1. «Божественна комедія» Данте Аліг’єрі за жанром
А трагедія   Б комедія   В драма  Г поема    Д роман у віршах

2. Твір «Божественна комедія» написаний мовою:

а) латинською;    б) італійською;   в) французькою.

3. У «Божественній комедії» Данте

А 33 пісні   Б 77 пісень    В 133 пісні    Г 100 пісень   Д 101 пісня

 4. Епітет «божественна» до «Комедії» Данте Аліг’єрі додав

А Франческо Петрарка   Б Джованні Боккаччо   В Мігель де Сервантесу
Г Педро Кальдерон         Д Вільям Шекспір

 5. Данте, заблукавши в темному лісі, зустрів

А Франческу та Паоло   Б леопарда, лева і вовчицю   В графа Уголіно
Г Беатріче    Д Люцифера

 6. Який вік має на увазі автор, говорячи:На півшляху земного світу

Я трапив у похмурий ліс густий…
а) 35 років;    б) 40 років;   в) 50 років?

 7. Перша частина «Божественної комедії називається»:

а) Рай;    б) Пекло;    в) Чистилище.

 8.  Хто супроводжував Данте по Пеклу і Чистилищу:

а) Гомер;    б) Вергілій;    в) Горацій?

 9. Данте вважав найтяжчим гріхом:

а) убивство;    б) зраду;   в) єресь.

 10. Установіть відповідність між ім'ям персонажа «Божественної комедії» і його реальністю:

1. Вергілій
2. Цезар
3. Іуда
4. Еней

А міфологічні герої;
Б античні поети;
В історичні особи;
Г біблійні персонажі.

 11. Хто такі Паоло  і Франческа?

 Данте Аліг’єрі “Божественна комедія”

Матеріал для опрацювання

Історія написання. Поему «Комедія» Данте писав 14 років, розпочав писати в 1290 році, переробив у 1313 році, а закінчив 1321 року.

Назва твору. Данте назвав свою поему «комедією» за усталеними середньовічними канонами: так називали тоді твори, які починалися сумно (пекло), а закінчувалися щасливо (рай), а стиль не «високий», а «середній». Згодом перший біограф Данте Джованні Боккаччо дав назву «Божественна комедія» “Divina Commedia”. Слово «божественна» означає і високу оцінку твору, і те, що «твір про Бога та його оточення».

Мова комедії — народна, «vulgare». Твір написаний італійською мовою, народною «vulgare», бо вона призначалася широкому загалу читачів, що могли й не володіти латиною.

Жанр. Ліро-епічна поема, в якій розповідь про зовнішні події переплітається з ліричними та філософськими роздумами автора.

Тема «Божественної комедії» – зображення уявної мандрівки поета у потойбічний світ. Супутником Данте виступає римський поет Вергілій, пізніше Данте супроводжує Беатріче, що уособлює милість Божу.

Ідея – відвернути людину від гріха і навести її до праведного життя. Врятувати людей від ганебного стану й привести їх до щастя».

Письменник мріяв про духовне спасіння людини й усього світу.

Особливості сюжету. Основний сюжет твору складає подорож героя загробним світом. Поет уві сні (протягом Великоднього тижня 1300 року) мандрує по загробному християнському світу. Данте розповідає, що в середині життєвого шляху, тобто в 35 років, він заблукав у життєвому лісі. У супроводі Вергілія поет спочатку потрапляє до Пекла, потім – до Чистилища. до Раю його веде тінь Беатріче. У поемі автор спостерігає страждання грішників, вислуховує їхні пристрасні оповіді і розмовляє з ними («Пекло», «Чистилище»). В мандрівці по раю Данте змальовує блаженство праведників та красу Царства Небесного, яке постає перед ним у сліпучих променях божественного світла

Композиція. «Божественна комедія» поділена на три частини: Пекло , Чистилище, Рай. А кожна частина — на 33 пісні. Всього в поемі 100 пісень: 1 (вступ) + 33 («Пекло») + 33 («Чистилище») + 33 («Рай»).

Пекло

 У Північній півкулі розташована глибока вирва Пекла, має вигляд воронки, яка утворилася внаслідок падіння Люцифера-ангела, що був вигнаний із раю Центр її — у середині Землі. У дев’яти колах Пекла страждають душі грішників. Це всеосяжна картина людських вад і пороків.

СХЕМА «ПЕКЛА»

1 коло       Нехрещені немовлята  та добродійні нехристияни;

 2 коло      Порушники шлюбної вірності    

 3 коло      Ненажери

 4 коло     Скнари та марнотратники

5 коло      Нудні та гнівні

 6 коло     Єретики

7 коло      Насильники різних видів  (над собою, над майном, над ближнім)

8 коло     Ошуканці, лицеміри, хабарники, злодії,спокусники, фальшивомонетники

9 коло     Зрадники   

Чистилище

 У Південній півкулі розташована гора Чистилища, оточена з усіх боків океаном. Разом із Передчистилищем і Земним Раєм тут також дев’ять кіл. У Передчистилищі очищуються душі померлих, не примирених із церквою, недбайливі, такі, що померли не своєю смертю.

Рай

 Навколо Землі рухаються Сонце і планети. Вони також утворюють дев’ять кіл, на яких розташований небесний рай, де живуть у вічному блаженстві душі праведників.