Зарубіжна література 9 клас

Й.В.Гете. Міфологічний зміст образів вірша "Вільшаний король"

Матеріал на допомогу

Історія створення балади

 Більшість балад Й. В. Ґете написана в м. Веймарі, куди він приїхав у 1775 р. на запрошення герцога Карла Августа Веймарського й виконував його доручення. Потім туди приїхав і Ф. Шиллер. Вони потоваришували, обмінювалися листами та творами.

Балада «Вільшаний король» («Erlkcnig») була спочатку написана як вставна пісня до п’‎єси «Рибалка» ( «Die Fischerin»), однак згодом набула самостійного значення. На створення балади поета надихнула данська народна пісня «Дочка короля ельфів1», опублікована Й. Г. Гердером у збірнику «Голоси народів у їхніх піснях» (1778-1779). У варіанті Й. Г. Гердера дочка короля ельфів, яку зустрів Олуф у нічному лісі, наслала на нього смертельну хворобу. Олуф не дожив до свого весілля, наречена побачила його мертвим. У фантастичній формі тут відображено забобонний страх середньовічної людини перед ворожими силами природи, перед таємничими міфічними істотами.

1 Ельфи — у фольклорі — духи повітря, природи, можуть жити на деревах, люблять танцювати й заворожувати людей. Є ельфи світлі (добрі) і темні (злі), вони мають своїх королів, свої володіння, межу яких не можна порушувати.

Тема. У баладі «Вільшаний король» утілено думку про таємничу силу природи й залежність людини від неї, про тісний зв’‎язок людини з непізнаним і розмаїтим у своїх проявах світом.

Зображення природи. Порівняно з попередніми творами Й. В. Ґете, де природа є благодатною та життєвою силою, символом гармонії, у веймарських баладах вона стає втіленням таємничих сил. У баладі поєднуються два плани — реалістичний і фантастико-міфологічний.

 


                Й. В. Ґете. Основні віхи життя і творчості. Ідея кохання і щастя у 

«Травневій пісні» 

Матеріал на замітку


Травнева пісня





Джонатан Свіфт. "Мандри Гуллівера". Образ Гуллівера як втілення концепції нової людини

1. Прочитати ІV-VІІІ розліли твору, с.27-33.

2. Підготуйте характеристику образу Гуллівера

Презентація "Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера». Образ Гуллівера як  втілення концепції нової людини"

Літературний гід

О.Стороженко - презентація з української літератури